Ministrant (łac.ministrare – posługiwać, pomagać) – w Kościele Katolickim: osoba posługująca w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Eucharystii, a także nabożeństw pozaliturgicznych. Nazwa obejmuje zarówno konkretną funkcję wykonywaną podczas liturgii (np. ministrant ołtarza, ministrant księgi, ministrant światła) jak i stałą posługę wykonywaną najczęściej przez chłopców lub młodzież męską. Agenda liturgiczna przewiduje obrzęd błogosławieństwa i przyjęcia kandydata do służby liturgicznej ołtarza.
Stopnie formacji ministranckiej
Podstawowe funkcje, ustanowione przez Dyrektorium Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej:
- Kandydat – przyjęto, że kandydaci nie mają stroju liturgicznego, są jednak od tego wyjątki. Okres kandydatury określa proboszcz lub opiekun. Winien on być na tyle długi, aby kandydat poznał wszystkie elementy służby przy ołtarzu.
- Ministrant – po okresie kandydatury zostaje uroczyście pobłogosławiony do pełnienia funkcji ministranta. Rodzaj posługi dostosowuje się do wieku i umiejętności ministranta.
- Lektor – ministrant Słowa Bożego – w Liturgicznej Służbie Ołtarza to ministrant, pełniący funkcję lektora i pobłogosławiony do jej pełnienia przez biskupa. Do jego zadań należy odczytywanie Słowa Bożego, wezwań modlitwy powszechnej, komentarzy mszalnych.
- Ceremoniarz – mistrz ceremonii – ministrant w stopniu ceremoniarza, odpowiada za przygotowanie Liturgii i jej poprawny przebieg. Odpowiada bezpośrednio po celebransie za poprawność Liturgii. Musi posiadać dużą wiedzę dotyczącą przepisów liturgicznych. Często jako element ubioru nosi krzyż ceremoniarski nakładany uroczyście przez biskupa.
Patroni ministrantów
- św. Alojzy Gonzaga SJ
- św. Dominik Savio
- św. Jan Berchmans SJ
- św. Stanisław Kostka SJ
- św. Tarsycjusz
- św. Jan Bosco
Zbiórki dla ministrantów w naszej parafii odbywają się w następującym porządku:
- ministranci młodzi w pierwsze piątki miesiąca
- ministranci starsi w niedzielę po wieczornej mszy św. (ok. 19:45)