Chór Kameralny Armia Św. Jerzego

„Zespół wokalny Armia Św. Jerzego” powstał w listopadzie 2013 roku przy parafii pw. Św. Jerzego w Poznaniu. Po pięciu latach działalności, w październiku 2018 r. przekształcił się w Chór Kameralny Armia Św. Jerzego, a także powołano Stowarzyszenie Członków i Przyjaciół Chóru Kameralnego „Armia św. Jerzego” , którego jednym z głównych statutowych celów jest propagowanie kultury muzycznej poprzez organizację wydarzeń i koncertów w mieście Poznań, jak i poza jego granicami.

Założycielem i dyrygentem chóru jest pan Damian Skoczypiec, organista parafii pw. św. Jerzego w Poznaniu, absolwent Archidiecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Poznaniu. Prezesem Stowarzyszenia jest pani Monika Pięta. Członkami chóru są miłośnicy śpiewu chóralnego – uczniowie, studenci i absolwenci poznańskich szkół i uczelni, reprezentujący różnorodne grupy zawodowe. Chór liczy obecnie 20 członków.

Działalność Chóru skupia się przede wszystkim na oprawie muzycznej licznych uroczystości religijnych i świeckich, a także animacji życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Występował kilkukrotnie w kościołach na terenie miasta Poznania, m.in. w Sanktuarium Matki Bożej Pani Poznania na Wzgórzu Przemysła podczas obchodów 50 lecia koronacji cudownego obrazu, w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Poznaniu podczas Koncertu Kolęd a także podczas święceń diakonatu i prezbiteratu w klasztorze w Obrze czy też dając 5 krotnie koncerty w kościele Wniebowzięcia NMP w Łebie.

Chór od początku swojej działalności chętnie współpracuje z solistami i instrumentalistami, stanowiącymi krąg przyjaciół Armii św. Jerzego. Niejednokrotnie występował również na wspólnych Eucharystiach, nabożeństwach a także koncertach poznańskich chórów, w tym z Chórem Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Chórem Parafii Farnej w Poznaniu, Chórem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu czy też Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych RP oraz Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia.

Od 2015 roku Chór jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Pieśni Pasyjnych angażując i integrując w ten sposób poznańskiej środowisko chóralne.

„Zespół wokalny Armia św. Jerzego” jest trzykrotnym laureatem Konkursu Śpiewania Kolęd, który odbył się w ramach XVIII, XX i XXI Przeglądu Twórczości Bożonarodzeniowej Anioły w 2015, 2017 i 2018 roku w Koninie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zespołu była organizacja i udział w poznańskiej premierze „Jutrzni za nienarodzonych” Pawła Bębenka – dzieła oratoryjnego na chór, orkiestrę i solistów, którym dyrygował na specjalne zaproszenie sam kompozytor. Wydarzenie zostało nagrane i emitowane w Telewizji Trwam.

W 2018 r. z okazji 5 rocznicy powstania wydana została płyta pt. „ Wdzięczni Bogu za wszystkie dary”.

W roku 2019 chór planuje organizację kolejnej edycji Festiwalu Pieśni Pasyjnej, organizację warsztatów prowadzonych przez kompozytorów Pawła Bębenka  oraz Piotra Pałkę oraz wyjazd koncertowy do katedry w Dreźnie.

Próby przeważnie odbywają się w salce parafialnej, we wtorki od godz.19:20.

Media i społeczności:

Facebok:
https://www.facebook.com/swobodapoznan/

www:
https://armiaswjerzego.wixsite.com/chor

kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCllCjmXzRYhmifQtQEL4bfw