Czym jest synod? Jak w nim uczestniczyć?

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Jesienią ubiegłego roku w całym Kościele powszechnym rozpoczął się Synod o Synodalności.

Zapewne słysząc o tym wielu z nas pyta się samych siebie:
Czym jest ten Synod? O co tutaj chodzi?

Ma to być czas, w którym każdy może zabrać głos i wypowiedzieć swoje marzenia i pragnienia o Kościele, co w nim jest dla niego ważne, dobre, ale też trudne, bolesne, może wymagające zmian.
Papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła o tym, co dzieje się w lokalnych parafiach i co według poszczególnych osób powinniśmy robić, aby pomóc ulepszać nasze małe i duże wspólnoty.
Synod ma pomóc wszystkim członkom Kościoła odbudować naderwane relacje i wzbudzić wzajemne zaufanie, aby wspólnie iść jedną drogą, jaką jest podążanie za Chrystusem.
Ma też służyć odnalezieniu poczucia, że wszyscy ochrzczeni – duchowni, świeccy, konsekrowani, jesteśmy jednym Kościołem i wspólnie kształtujemy jego życie i misję. Mamy różne posługi ale jesteśmy równi w godności.

Każdy z nas jest zaproszony do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Również osoby, które są daleko od Kościoła, są Nim rozczarowane, czują się przez Kościół skrzywdzone lub odrzucone.

Proponujemy udział w Synodzie na dwa sposoby.
Przede wszystkim zapraszamy do udziału w spotkaniu synodalnym, 10 lub 13 marca – szczegóły na plakacie w gablocie, wraz ze wskazaniem gdzie można uzyskać więcej informacji o synodzie.
Na spotkanie może przyjść każdy, będziemy rozmawiać np. o tym;
• czy czujemy się słuchani w Kościele,
• jak uczestniczymy w życiu Kościoła, parafii,
• jak czujemy się w tej wspólnocie,
• co nam się podoba, a co nas denerwuje, złości, co można zmienić, a czego nie.

Celem spotkania jest wzajemne SŁUCHANIE, a nie przekonywanie, ocenianie lub wskazywanie kto ma rację. To co wybrzmi podczas spotkań zostanie spisane i w formie syntezy przekazane do diecezji i dalej Watykanu.

Proszę się nie obawiać cenzury ze strony ks. Proboszcza lub ks. Jana. Spotkania odbywają się bez udziału kapłanów, każdy ma swobodę wypowiedzi, również tych dotyczących naszych pasterzy.

Drugim sposobem wypowiedzenia jest możliwość wypełnienia ankiety, krótkiej i anonimowej, która jest wyłożona na stoliku, ale też dostępna na stronie parafii. Proszę zabierzcie ankiety do domu, może wśród waszych domowników są osoby które nie chodzą do kościoła itp., może zechcą je wypełnić, każde zdanie, wypowiedź jest ważna. Wypełnione ankiety będzie można wrzucać do skrzynki z tyłu kościoła. Po zebraniu ankiet, już w okresie Wielkanocnym postaramy się zaprezentować ich wyniki.